Istota - najväčšie zlo

Autor: Rudolf Roessel | 31.10.2013 o 16:44 | (upravené 1.11.2013 o 12:37) Karma článku: 6,49 | Prečítané:  632x

Čo je podľa mňa najväčšie zlo pre človeka? Je to Istota. Pri nedávnej návšteve centra - Topografie teroru v Berlíne vedľa pozostatkov Berlínskeho múru, kde sídlila centrála SS ma napadlo veľa myšlienok, ktoré vo mne zanechali zmiešané pocity. Po prečítaní tých všetkých svedectiev, ktoré boli zdokumentované počas druhej svetovej vojny, sa mi myšlienky začali uberať smerom do súčasnosti a začal som si uvedomovať samého seba v rámci doby, ktorej žijem. Začal som si uvedomovať, čo je zlo a čo predstavuje pre človeka najväčšie zlo.

Myslím si, že zlo sa skrýva za slovami, ktorého význam pre nás predstavuje určitý druh bezpečia a pohodlia. Je to ISTOTA. Z tohto slova sa stal nástroj propagandy, ktorý sa využíva vo všetkých sférach: politickej, cirkevnej, spoločenskej, kultúrnej, sociálnej a pod.
Pred II. svetovou vojnou NSDAP pomocou propagandy o istotách získali podporu Nemcov a všetci vieme, ako to všetko dopadlo. Nikdy sa nepoučíme a stále sa necháme „klamať“ z úst politikov, ktorý svoju politickú propagandu hrajú na ISTOTU. A vieme koľko zla dokážu napáchať. Nepoučili sme sa.
V cirkevnej sfére je to zjavné.
Cirkvi využívajú po stáročiach význam tohto slova na šírenie svojej náboženskej propagandy sľubovaním nesplniteľného. Koľko zla bolo napáchaných cirkvami za použitia náboženských dogiem? Nepoučili sme sa.
V spoločnosti toto slovo rezonuje denno-denne. Zo slova ISTOTA sa stal nástroj propagandy na presadzovanie si cieľov rôznych záujmových skupín. Reklamy využívajú význam tohto slova na ovplyvňovanie svojich potencionálnych zákazníkov uisťovaním o výnimočnosti a potrebnosti produktov. Počujeme ho od svojich „priateľov“, známych i neznámych. Keď sa dostaneme pod vplyv významu tohto slova, strácame kontrolu nad sebou samými a stávame sa ľahšie ovládateľnými.
Tak isto to platí aj naopak. Ak máme istotu v niečo, alebo niekom, dokážeme to zneužívať a využívať vo svoj prospech. Prostredníctvom istoty dokážeme „ovládať“ ľudí okolo seba. Napríklad vo vzťahoch, ak máme istotu v človeka, naše rozhodnutia a konania sa líšia od tých, ako keby sme ju nemali a máme tendenciu zneužívať tento stav.
Toto slovo predstavuje pre nás určitú zónu „komfortu“ a „pohodlnosti“ a môže si myslieť, že máme svoj život pod kontrolou. Opak je však pravdou...
Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Sagan sa v cieli pýtal: A kto dnes vyhral?

Prvý deň v Alpách nepriniesol žiadne zmeny.

ŽENA

Kúpete sa s deťmi a chodíte pred nimi nahí? Čo znamená nahota doma

Dokedy je v poriadku kúpať sa s deťmi?


Už ste čítali?