Architektúra politickej štruktúry v prostredí SR vs. CHAOS

Autor: Rudolf Roessel | 16.7.2016 o 21:23 | (upravené 17.7.2016 o 12:31) Karma článku: 5,40 | Prečítané:  867x

Teoretická úvaha na tému: Architektúra politickej štruktúry v prostredí SR - Chaos ako nástroj na zmenu architektúry politickej štruktúry 

Súčasná štruktúra politickej moci vlády umožňuje ovládať jednotlivé úrovne štátu aj mimo právneho rámca, ktorý definuje pravidlá, ako by mala zákonodarná moc fungovať. Zákony by mali byť nad politickou štruktúrou, ale v podmienkach SR sa ukazuje byť politická štruktúra vlády nad zákonmi SR.

Politické štruktúry a zákony by mali vytvárať ľudia, ktorí sú nositeľmi atribútov ako je morálnosť, etickosť, múdrosť a pod.  Takýchto ľudí by sme si mali medzi sebou vyberať a podporovať ich v opačnom prípade bude štát SR riadený amorálnymi a nekompetentnými politikmi, ktorých amorálne a mocenské princípy sa stavajú nad rámec zákonov a etických princípov rozvinutej demokratickej spoločnosti. Momentálna degenerovaná politická štruktúra a systém je natoľko zakorenený, že je veľmi ťažké ho zmeniť prostredníctvom štandardného volebného systému. Jedným z účinných riešení je vytvorenie chaosu v politickej štruktúre, ktorý znemožní politickej moci vládnuť, nakoľko moc sa nedá šíriť bez štruktúry. Chaos môže priniesť občanom viac flexibility, slobody, kontroly nad sebou samými a zmenu politickej štruktúry. Z toho vyplýva, že ak by občania chceli zmeniť politický systém v SR, tak bez chaosu to asi nebude možné, či??? 

Moje doplnenie: 

Spoločnosť môžeme považovať za rozsiahly nelineárny dynamický systém, ktorý sa dáva do poriadku samočinne prostredníctvom vytvárania pravidiel a štruktúr na rôznych úrovniach. Jednou z úrovní je aj štát a politika vládnutia. Chaos je dôležitý pre  zmenu pravidiel a štruktúr nakoľko tieto pravidlá a štruktúry vznikajú pôvodne z chaosu. Pôsobením vonkajších vplyvov sa z chaosu vytvára koherentná štruktúra, kde vznikajú nové pravidlá, ktoré definujú procesy ako jednotlivé prvky v systéme fungujú a aké sú väzby medzi nimi. Bez chaosu je akákoľvek zmena v spoločnosti menej pravdepodobná. Predchodcom každej zásadnej zmeny v spoločnosti bol predsa chaos (vojny, revolúcie,..). “Ordo ab chao“ z latinčiny znamená „poriadok z chaosu“. Preto opakovaním rovnakých vzorov pravidiel a štruktúr sa vytvorí vždy systém, ktorý má vysoký poriadok, ale nízku komplexnosť. Z toho vzniká mnoho pnutí a nespokojnosti v spoločnosti...

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Gašpar prikryl Kočnerovho vyšetrovateľa

Policajný prezident tvrdil, že požiadal prokurátora o správu, aby mohol proti vyšetrovateľovi zakročiť. Prokuratúra takú žiadosť nedostala.

KOMENTÁRE

Ficov zásadný prelom. Alebo ani nie

Sme na priesečníku, keď Ficov prospech a prospech krajiny, sa pretínajú.

SVET

V jadre Únie už sme, je na Ficovi, čo ďalej

Slovensko začína v regióne viesť debatu o budúcnosti EÚ.


Už ste čítali?