Korupcia ako symbol kultúry na Slovensku.

Autor: Rudolf Roessel | 19.7.2016 o 18:11 | (upravené 19.7.2016 o 23:17) Karma článku: 5,85 | Prečítané:  825x

Máme takú vládu a takých politických predstaviteľov, akých si zaslúžime. Úroveň politického diania je odrazom stavu našej spoločnosti.

Vysoká korupcia je hlboko zakorenená v našej spoločnosti. Dalo by sa povedať, že je súčasťou nášho DNA. Úplatky a využívanie „kontaktov“ pre zvýhodnenie riešenia životných situácií je bežná na všetkých úrovniach spoločnosti, či už je to školstvo, zdravotníctvo, alebo iné odvetvie. Ruku na srdce! Kto z vás nikdy nevyužil možnosti mimo morálneho a etického, resp. legálneho rámca na zvýhodnenie svojej životnej situácie? Otázkou však zostáva, do akej úrovne to dokážeme spoločensky tolerovať. Korupcia a zlodejstvo je spätá s týmto národom od nepamäti, čomu sa aj čudovať, keď národným hrdinom slovenského národa bol zlodej Juraj Jánošík.

Myslím si však, že samotná korupcia nie je najväčší problém súčasného politického diania. Najväčší problémom súčasného diania je absencia vnímania svojho konania a neuvedomovanie si vplyvu svojho konania na spoločnosť. Dôvodom je nenásytnosť a pažravosť každého z nás. Niektorí sú však viac pažravejší a táto nenásytnosť presahuje spoločenské, morálne a zákonné normy. Ľudia si jednoducho neuvedomujú závažnosť svojich konaní a ako tieto konania majú vplyv na celú spoločnosť.

Nie som zástancom veľkých organizovaných skupín, ako sú to politické strany, veľké korporácie, náboženské organizácie, alebo iné hnutia, resp. spoločenstvá z jediného dôvodu. Bez ohľadu na najlepšie úmysly, či ciele každej takejto skupiny sa v istom kritickom momente (kritický bod), daná skupina začne využívať - zneužívať svoje postavenie vo svoj prospech a začne vykazovať korupčné správanie. Tento kritický bod začína vtedy, keď daná skupina začína mať vplyv a začne zneužívať svoje dominantné postavenie. V politike je to zrejmé.  

Ak chceme zmeniť spoločnosť, mali by sme začať najprv u seba. Ako sa vraví „Chceš zmeniť svet? Začni najskôr od seba“. Každý z nás máme vzor, hrdinu či osobnosť, ku ktorej vzhliadame a ktorá nás motivuje a inšpiruje byť lepším. Prečo nebyť vzorom pre ostatných i v tomto?

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

NBÚ preverí, ako sa mohla Trošková dostať k Merkelovej

Asistentka končiaceho premiéra Roberta Fica Mária Trošková nemala bezpečnostnú previerku, hoci ju pri stretnutí s nemeckou kancelárkou potrebuje.

EKONOMIKA

Vadalovci a Rodovci dostali od štátu agrodotácie za 68 miliónov eur

Informácie zverejnilo ministerstvo.


Už ste čítali?