reklama

Ekonomika digitálnych mien: Z virtuality do reality

Vzájomná konvergencia digitálnych technológií má v dnešnej dobe transformačný vplyv na celú spoločnosť a ekonomiku, finančného sektora nevynímajúc.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Vzájomná konvergencia digitálnych technológií má v dnešnej dobe transformačný vplyv na celú spoločnosť a ekonomiku. Do akej miery ovplyvňujú informačné a komunikačné technológie spoločnosti krajín môžeme merať na základe indexov ako je napríklad index NRI[1] a index DESI[2]. Úroveň indexov naznačuje do akej miery informačné a komunikačné technológie ovplyvňujú hospodársky a celospoločenský rast v danej krajine a do akej miery dokážu jednotlivé krajiny absorbovať výhody z využívania informačných a komunikačných technológií pre rast ekonomiky a celospoločenský prospech. Pre porovnanie, viď. Tabuľka 1, uvádzame poradie krajín podľa indexu NRI za rok 2016. Česká republika sa umiestnila na 36 mieste a Slovenská republika na 47 mieste.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Tabuľka 1. – Poradie krajín na základe indexu NRI v roku 2016

Poradie krajín na základe indexu NRI v roku 2016
Poradie krajín na základe indexu NRI v roku 2016 

Zdroj: (World Economic Forum, 2016)

Finančný sektor je jednou z oblastí, ktoré vplyvom digitálnych technológií zažili veľa zmien a priniesli nové výzvy. Jednou z výziev je začínajúca transformácia monetárneho systému vplyvom nových digitálnych mien. Jednou z najviac skloňovaných digitálnych mien, resp. kryptomien za posledné obdobie je jednoznačne Bitcoin. Bitcoin a obdobné kryptomeny sú postavené na technológii Blockchainu, ktorý sa v prípade kryptomien používa ako účtovná kniha, ktorá uchováva vykonané transakcie jednotlivých užívateľov. Blockchain používa sofistikovanú kryptografiu, ktorá zaisťuje anonymitu, silnú bezpečnosť jednotlivých transakcií a navyše je postavená na decentralizovanej infraštruktúre. Táto technológia prináša so sebou nový ekonomický a spoločenský model, ktorý urýchľuje digitálne obchodovanie a umožní jednotlivcom, resp. organizáciám vytvárať a vykazovať aktíva v digitálnom kontexte.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Jednou z možností pochopenia vplyvu tejto technológie na spoločnosť je použitie metodiky Gartner Hype Cycle. Analýza „Garter Hype Cycle for Blockchain Business 2017identifikuje na základe empirických dát nové inovácie v oblasti Blockchain technológie a ich prijatie spoločnosťou na úrovni hlavného prúdu. Je potrebné si uvedomiť, že na digitálne meny, resp. kryptomeny sa musíme pozerať inou optikou, ako na ostatné fiat meny, ako je napríklad EUR, alebo USD. Čím viac sa v súvislosti s kryptomenami prezentuje tvrdenie: “Blockchain je dôležitý, nie kryptomena“. Preto, ak chceme pochopiť problematiku kryptomien a vplyv na ekonomiku a spoločnosť, je nutné v prvom rade pochopiť vplyv technologických inovácií na báze Blockchainu. Bitcoin je v podstate aplikačným produktom technologickej inovácie na báze Blockchainu.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Na základe krivky od Gartnera, viď. Graf 1, môžeme pozorovať, že samotná technológia Blockchainu sa nachádza vo fáze „prehnaných očakávaní“ a časový horizont do plného osvojenia si hlavným prúdom spoločnosti potrvá 5 – 10 rokov. V prípade samotnej kryptomeny Bitcoin sa nachádzame v stave „vytriezvenia“ a časový horizont do plného osvojenia hlavným prúdom spoločnosti potrvá 2 – 5 rokov.

Graf 1. - Garter Hype Cycle for Blockchain Business 2017

Garter Hype Cycle for Blockchain Business 2017
Garter Hype Cycle for Blockchain Business 2017 

Zdroj: (Gartner, 2017)

Medzi ďalšie kľúčové inovácie postavené na báze technológie Blockchain, ktoré budú mať vysoký až transformačný vplyv môžeme vidieť v Tabuľke 2. Akonáhle tieto technologické inovácie dosiahnu dostatočnú vyspelosť a určitú úroveň škálovateľnosti, môžeme očakávať, že celá dynamika ekonomiky a priemyslu sa zmení extrémne rýchlo.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Tabuľka 2. – Prioritná matica pre ekonomiku a obchod v rámci technologických inovácií na báze Blockchain

Prioritná matica pre ekonomiku a obchod v rámci technologických inovácií na báze Blockchain
Prioritná matica pre ekonomiku a obchod v rámci technologických inovácií na báze Blockchain 

Zdroj: (Gartner, 2017)

Jednoznačne transformačný vplyv na ekonomiku má samotná mena Bitcoin. Bitcoin je považovaný za priekopnícku kryptomenu a počas 8 ročného pôsobenia nezaznamenala výraznejšie prevádzkové problémy v rámci základnej infraštruktúry. Ak sa pozrieme na celý ekosystém kryptomeny Bitcoin, boli zaznamenané nové výzvy v oblasti škálovateľnosti a výkonnosti. Spoločnosť si postupne začína osvojovať Bitcoin ako finančnú menu, najmä je to zjavné zo strany špekulantov. S výrazným nárastom trhovej ceny sa zvyšuje aj objem samotných transakcií. Historický trend trhovej ceny Bitcoinu môžeme vidieť v Grafe 2. Dňa 8.9. 2017 predstavovala peňažná hodnota 1 BTC (Bitcoinu) hodnotu 4 311 USD. Za obdobie od svojho vzniku do 8.9. 2017 predstavovala najvyššia hodnota 1 BTC (Bitcoinu) 4 748 USD a to dňa 31.8.2017. Graf 3 poukazuje na historický trend objemu vykonaných transakcií. Najväčší objem výmenných transakcií od doby vzniku Bitcoinu do 9.9.2017 bol zaznamenaný dňa 22.8.2017 a to 504 190 986 USD

Graf 2 – Trhová hodnota BTC vs. USD

Trhová hodnota BTC vs. USD
Trhová hodnota BTC vs. USD 

Zdroj: (BLOCKCHAIN LUXEMBOURG S.A., 2017)

Graf 3 – Objem transakcií BTC v USD

Objem transakcií BTC v USD
Objem transakcií BTC v USD 

Zdroj: (BLOCKCHAIN LUXEMBOURG S.A., 2017)

Transakčné bloky sa napĺňajú a časy na potvrdenie transakcií sa spomaľujú dokonca i pri zvyšujúcich sa transakčných poplatkoch. Integrita dátových záznamov v distribuovanom účtovnom zázname je naďalej nespochybniteľná.

Bitcoin od svojho vzniku v roku 2009 priniesol zo sebou nové možnosti kryptografie, digitálnej meny a teóriu hier. Transakcie v celom systéme sú nevratné a prebiehajú decentralizovane bez potreby „dôveryhodnej“ centrálnej autority. Objem obchodovania s Bitcoinom je stále nepatrný v porovnaní s globálnou ekonomikou, ale v dôsledku záujmu i zo strany špekulácií prišlo k veľkému nárastu hodnoty v roku 2017.

Prví záujemcovia Bitcoinu už prešli vrcholom prehnaných očakávaní a presunuli sa smerom k vytriezveniu. Pre bežných záujemcov stredného prúdu je Bitcoin niečo o čom už počuli, ale nemajú s ním žiadne skúsenosti. Môže sa stať, že Bitcoin zažije druhú vlnu „Hype cyklu“ a udrží sa vo fáze osvojenia dlhší čas.

Posledné roky sa technologické odvetvie zameriavalo viac problematike Blockchainu z pohľadu možnosti využitia, ako samotnej mene Bitcoin. Blockchain predstavuje veľmi spoľahlivý decentralizovaný systém záznamov s veľkými aplikačnými možnosťami. Nové iniciatívy v rámci technológie Blockchainu sa zameriavajú aj na nepeňažné využitie ako je napríklad elektronické overovanie záznamov vo finančných službách, zdravotníctve, či eGovernmente.

Odkazy

BLOCKCHAIN LUXEMBOURG S.A. (2017). Blockchain Charts. Cit. 10. September 2017. Dostupné na Internete: Blockchain: https://blockchain.info/charts

Gartner. (August 2017). Hype Cycle for Blockchain Business. Cit. 10. September 2017. Dostupné na Internete: https://www.gartner.com/

World Economic Forum. (2016). The Global Technology Report 2016. Cit. 9. September 2017. Dostupné na Internete: World Economic Forum: http://www3.weforum.org/

__________________________________________________________________________________

[1] NRI – Networked Readiness Index (Index sieťovej pripravenosti)

[2] DESI - The Digital Economy and Society Index (Index digitálnej ekonomiky a spoločnosti)

Rudolf Roessel

Rudolf Roessel

Bloger 
  • Počet článkov:  10
  •  | 
  • Páči sa:  32x

Rudolf Rössel, Ph.D., consultant Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéEkonomika

Prémioví blogeri

Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

752 článkov
Post Bellum SK

Post Bellum SK

74 článkov
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu